
Kun suunnittelet vinyylitarraa tummalla taustalla — syvän sinisellä, viininpunaisella, grafiitilla, tummanvihreällä tai klassisella mustalla — on tärkeää muistaa: näytöllä kaikki näyttää täydelliseltä, mutta tulostettaessa tummat alueet voivat yllättäen ”murentua”. Kirjaimellisesti – valmiissa tarrassa näkyy pieniä valkoisia pisteitä erityisesti tasaisissa väripinnoissa. Syynä ei useimmiten ole tulostin, vaan tiedoston valmistelu.
- Tämän estämiseksi älä käytä ”yksikanavaisia” värejä (esimerkiksi vain K=100 tai C=100), vaan luo syviä monikanavaisia väriyhdistelmiä. Esimerkiksi pelkän sinisen (C=100) sijaan käytä yhdistelmää kuten C=100, M=80, Y=20, K=30. Sama pätee kaikkiin tummiin sävyihin: mustaan, viininpunaiseen, metsänvihreään — väri kannattaa rakentaa vähintään kolmesta CMYK-kanavasta. Näin väri peittää kunnolla ja lopputulos on tasainen.
- Suunnittele CMYK-väriavaruudessa, älä RGB:ssä. RGB-värit näyttävät näytöllä kylläisiltä, mutta muuntuvat helposti tulostuksessa epävakaiksi ja heikosti peittäviksi. Paras tulos saavutetaan, kun suunnittelu tehdään suoraan CMYK-profiililla (esimerkiksi Coated FOGRA39).
- Vältä rasteroituja tummia taustoja – kuten JPEG- tai PNG-kuvia. Ne voivat olla tulostettaessa liian harvoja, jolloin pinta jää pisteiseksi. Käytä mieluiten vektorimuotoisia väripintoja – ne takaavat tasaisen peiton ilman pikseleitä tai häiriöitä. Varmista myös, että värialueet eivät ole läpinäkyviä: jos peittävyys on esimerkiksi vain 50 %, tulosteesta voi tulla repaleinen. Sävyt kannattaa rakentaa väriseoksella, ei läpinäkyvyydellä.
- Yksi yleisimmistä virheistä on, että tummille elementeille on jäänyt overprint-asetus päälle. Se voi estää osan väreistä tulostumasta, etenkin jos elementtejä on päällekkäin. Tarkista tiedosto ennen lähetystä esimerkiksi Adobe Acrobatissa tai RIP-ohjelmassa ja poista tarpeettomat overprint-asetukset.
- Jos tarra leikataan muotoon, muista lisätä bleed eli leikkuureuna: taustan tulisi jatkua vähintään 2–3 mm leikkauslinjan ulkopuolelle. Erityisesti tummilla taustoilla pienikin leikkuupoikkeama näkyy heti valkoisena reunuksena.
- Ja lopuksi: jos tulostat läpinäkyvälle tarrakalvolle ja haluat, että värit näyttävät kirkkailta myös valoa vasten, lisää valkoinen pohjaväri (spot color White) tummien elementtien alle omalle tasolleen. Ilman tätä tummat värit näyttävät sameilta ja haaleilta, etenkin jos tarra tulee ikkunaan tai valoa vasten näkyvään paikkaan.
Tulosteen laatu ratkaistaan jo tiedostossa – ja kun kyse on tummista väreistä (ja muotoonleikkauksesta), pienetkin yksityiskohdat tekevät suuren eron.